Mimoškolní vzdělávání

Tzv. „mimoškolní akce“ jsou aktivity, které se konají mimo běžnou školní výuku, resp. mimo rozvrh hodin a mimo areál školy [přesněji „mimo místo, kde škola uskutečňuje vzdělávání“, srov. § 3 vyhlášky 48/2005 Sb. a § 144 odst. 1 písm. g) školského zákona]. Jsou však organizovány školou nebo školským zařízením, i když doslovné chápání „mimo školu“ může vyvolávat odlišnou představu. Tyto akce mohou být například výlety, školy v přírodě, soustředění, tábory, sportovní turnaje, kulturní akce, exkurze, soutěže a podobně.
Vydáno: 18. 04. 2023
Skupina KROUŽKY, která je jedním z největších organizátorů zájmových a vzdělávacích kroužků a volnočasových aktivit pro děti přímo v základních a mateřských školách po celé ČR, a která je součástí české investiční skupiny DT-holding, a. s., podnikatele Daniela Tomeše, spustila finanční sbírku na volnočasové aktivity pro děti, jejichž rodiče se dostali do finanční tísně a nemohou svým dětem kroužek zaplatit. 
Vydáno: 16. 12. 2022
Přesně za tři měsíce budou v Česku volby do zastupitelstev obcí a měst. EDUin proto přináší jednoduchou příručku, která nabízí tipy a inspiraci pro kandidáty do komunálních voleb při tvorbě programu. Stručně shrnujeme, čemu by bylo dobré se v obci nebo městě věnovat, aby mělo kvalitní vzdělávání. Příručku si můžete přečíst ZDE.
Vydáno: 26. 06. 2022
Při výběru vhodného dopravního prostředku pro mimoškolních akci je vhodné zohlednit několik faktorů jako např. cenu či přepravní kapacitu. V následujících třech příkladech jsou rozepsány základní typy přepravy, jejich výhody a nevýhody.
Vydáno: 03. 02. 2022
Základní body jsou definovány ve školském zákoně, jehož § 22 vymezuje, jaké jsou povinnosti žáků a jejich zákonných zástupců (samozřejmě také žáků zletilých, ty ale v této práci vynecháme), z nichž se následně odvozují požadavky, které žáci musí splnit pro účast na jednotlivých mimoškolních akcích.
Vydáno: 03. 02. 2022
Jelikož škola zajišťuje dohled nad nezletilými dětmi a žáky svými zaměstnanci (výjimku představuje pouze soukromá či církevní střední škola, u níž je představitelné, aby dohled vykonávala i jiná osoba), je potřeba zjistit, na základě čeho budou osoby pověřené dohledem tento dohled vykonávat.
Vydáno: 27. 01. 2022
Ubytovací prostory musí splňovat požadavky vyhlášky č. 106/2001 Sb. Je vhodné, pokud jde o nové a neznámé místo, si ubytování dopředu prohlédnout a seznámit se s prostředím i kvůli tomu, že se pak bude daleko lépe plánovat program akce (a eliminuje se tím například zbytečná příprava her, které nejsou vhodné pro dané prostory, ať už venkovní, nebo vnitřní). Pokud se jedná o akci, která má každý rok stejný termín, je dobré si místo pojistit s předstihem několika měsíců, nejlépe i celý rok dopředu.
Vydáno: 26. 01. 2022
Již podle názvu je patrné, že mimoškolní akce označuje událost/akci, která se koná nebo pořádá mimo školu. Přesnější vymezení s ohledem na právní úpravu, která pojímá školu jako činnost, a nikoli jako místo, by bylo „akce, která se koná mimo místo poskytování vzdělávání zapsané v rejstříku škol“, zůstaňme však u zaužívaného pojmu „mimoškolní akce“.  
Vydáno: 09. 01. 2022
(Mimořádné opatření k provozu maloobchodu a služeb - platné od 22. listopadu 2021)
Vydáno: 21. 11. 2021
Tisková zpráva MZCR, finální projednání 19. listopadu 2022
Vydáno: 18. 11. 2021
Zotavovací akce pro děti a jiné podobné akce pro děti jsou upraveny § 8 až § 12 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o ochraně veřejného zdraví“), a dále prováděcím právním předpisem vyhláškou č. 106/2001 Sb., o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vyhláška o zotavovacích akcích“).
Vydáno: 09. 06. 2021
Chtěla bych se zeptat, kdo má ve škole na starosti vybírání úplaty zájmového vzdělávání školní družiny. Spadá to náplně práce vedoucí vychovatelky nebo vychovatelů školní družiny? Kdo propočítává vrácení úplaty za covidové období, kdy byl provoz školní družiny uzavřen? Je možné úplatu za školní družinu vybírat hotově nebo se hradí bezhotovostně na účet školy? Lze hradit na pokladně? Vychovatel zapisuje docházku dětí, eviduje přihlašování a odhlašování účastníků zájmového vzdělávání. Má na starosti i něco jiného, co souvisí s úplatou ve školní družině? Můžete prosím popsat, jaká pravidla jsou stanovena při vybírání úplaty zájmového vzdělávání?
Vydáno: 17. 01. 2021