Školní klub
Chystáme se na obměnu vnitřních cedulí, jimiž jsou označeny třídy, učebny a další prostory školy. Zajímá mě, zda na ceduli musí být uvedeny všechny účely, k nimž daná prostora slouží. Konkrétně: probíhá-li v kmenové třídě I. ročníku ZŠ také školní družina, zda to na ceduli na dveřích musí být uvedeno. Ještě komplikovanější to je u prostor školního klubu – ten probíhá prakticky ve všech kmenových třídách. Důležité je, že nemáme zvláštní prostory (samostatné, resp. nemáme jich tolik) pro školní klub a některá oddělení školní družiny.
Lze připustit situaci, aby škola v dopolední době neměla běžnou výuku, ale realizovala vzdělávací činnost v rámci kroužku/klubu viz § 2 odst. 1 písm. a), b)vyhlášky č. 74/2005 Sb., o zájmovém vzdělávání, nebo některého z dalších bodů tohoto paragrafu?
Od 1. ledna 2024 došlo v souvislosti s novelou § 123 odst. 4 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, ke změnám pravidel při stanovení úplaty v mateřských školách, školních družinách a školních klubech zřizovaných státem, krajem, obcí nebo svazkem obcí.
Může mít vychovatelka smlouvu na vychovatelku bez ohledu na to, zda pracuje v ŠD či v ŠK v církevní škole, nebo musí mít pracovní smlouvy dvě, jednu na ŠD a druhou na ŠK? Můžeme od nějaké odpolední hodiny promíchat žáky družinové s klubovými, opět v církevní škole?
- Článek
Opět se konala z mnoha společných akcí, které pořádají paní vychovatelky z Chomutova a Jirkova.
- Článek
Cílem článku je popsat podstatné úkoly spojené s řízením školní družiny nebo školního klubu v 1. pololetí školního roku 2023/2024. Jednotlivé situace a aktivity se vztahují na školní družiny a školní kluby zřízené státem, krajem, obcí nebo svazkem obcí (dále jen „veřejné“), soukromé i církevní. Jestliže se činnost týká pouze školních družin nebo školních klubů určitého zřizovatele, je tato skutečnost uvedena.
- Článek
Cílem článku je shrnout aktivity a skutečnosti důležité pro činnost školní družiny a školního klubu ve 2. pololetí školního roku 2022/2023. V případě, že se činnost týká pouze družin nebo školních klubů určitého zřizovatele, je tato skutečnost uvedena. Text vychází z právní úpravy platné a účinné ke dni publikování článku.
- Článek
Cílem článku je usnadnit plánování a organizaci činnosti školní družiny a školního klubu v prvním pololetí školního roku 2022/2023. Článek mapuje toto období optikou základních termínů, lhůt, důležitých standardních a nových činností školní družiny a školního klubu. Jednotlivé situace a aktivity se vztahují na školní družiny a školní kluby zřízené státem, krajem, obcí nebo svazkem obcí (dále jen "veřejné"), soukromé i církevní. Jestliže se činnost týká pouze školních družin nebo školních klubů určitého zřizovatele, je tato skutečnost uvedena.
Právní předpisy, metodika, informace, judikatura
zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů
zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů
vyhláška č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů
vyhláška č. 48/2005 Sb., o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky, ve znění pozdějších předpisů
vyhláška č. 108/2005 Sb., o školských výchovných a ubytovacích zařízeních a školských účelových zařízeních, ve znění pozdějších předpisů
vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění pozdějších předpisů
Článek vyčleňuje hlavní činnosti školní družiny a školního klubu ve 2. pololetí školního roku 2021/2022. V případě, že se činnost týká pouze družin nebo školních klubů určitého zřizovatele, je tato skutečnost uvedena.
- Článek
Žáci a žákyně školních družin a klubů rozzářily výtvarnou tvorbou druhé patro Chomutovské knihovny. Výstava se konala od 2. 11. do 30. 11. 2021. Byla několikrát posunuta z důvodů covid-19. Nakonec se však tuto výstavu podařilo zrealizovat.
1) Jakým způsobem můžeme zvednout cenu za úhradu hodiny ve školním klubu? Máme stanovenou cenu 320 Kč za 16 lekcí (45minut) za pololetí. Ale zdá se nám tato částka neadekvátní. Co vše si máme doložit, abychom cenu mohli legálně zvednout? Kroužky ze školního klubu vedou učitelky základní školy v prostorách základní školy. Nový předpis na placení vydá paní ředitelka jako pokyn k úhradám ŠK (je jako příloha součást našeho ŠVP pro ŠK), od září následujícího školního roku. Je to tak?
2) Druhý dotaz je ohledně formulace, kterou dle mého soudu máme ve školním řádu pro školní klub zcela nadbytečně: Pro žáky školní družiny je jeden kroužek ze školního klubu zdarma. Je pro toto nějaké opodstatnění v zákoně? Nic jsem nenašla a proto si myslím, že tuto větu můžeme smazat. Je tomu tak? Kroužek je po družině a vede ho učitelka ZŠ nikoliv družinářka. Tudíž nedoplňuje činnost školní družiny pro všechny i pro nedružinové děti. Není součástí švp pro šd.
V naší základní škole je v provozu školní družina a dvacet let i školní klub. Po celou tuto dobu měly vychovatelky jednu pracovní smlouvu jako „Vychovatelka ŠD a ŠK“. Od března letošního roku se situace změnila a vychovatelky mají dvě smlouvy (jako dva souběžné pracovní poměry) - vychovatelka ŠD a vychovatelka ŠK. Mají tedy dvě rozvržení pracovní doby, vykazují dva podklady pro proměnlivé platy a především nemají nárok na proplácení dělené směny. Pokud má vychovatelka ranní službu ve ŠK (6:40 – 7:40) a odpolední službu vykonává v ŠD (11:40 – 16:30), nemá dělenou směnu proplacenou. Pokud začíná ranní provoz v ŠD a pokračuje odpoledním provozem v ŠD, dělená směna je proplacena. Jsou tyto dvě pracovní smlouvy logické? Spíše ne, vchovatelky zajišťují zájmové vzdělávání u jedné organizace.
Právní předpisy, metodika, informace
Financování práce pedagogických pracovníků školní družiny zřizované krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí ze státního rozpočtu je založeno na maximálním počtu hodin přímé pedagogické činnosti financovaném ze státního rozpočtu (PHmax).