Zaměstnavatelé
- Článek
Zaměstnavateli vznikají v souvislosti se vznikem nového pracovního poměru vůči zaměstnanci různé povinnosti. V tomto článku vysvětlím, jak by zaměstnavatel měl postupovat a na co si má zaměstnanec při vzniku pracovního poměru dát pozor.
Dne 1. 8. 2023 nabyl účinnosti zákon č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů (dále jen „zákon o ochraně oznamovatelů“). Vzhledem k tomu, že na rozdíl od předchozí právní úpravy (Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie, která nabylo přímé účinnosti dne 17. 12. 2021) se náš národní zákon vztahuje i na příspěvkové organizace, které zaměstnávají k 1. lednu příslušného kalendářního roku nejméně 50 zaměstnanců, vznikly nové povinnosti i některým školám.
- Článek
Asi se shodneme, že podnětné prostředí na pracovišti, spolupráce, píle a dobré vztahy jsou základem spokojených zaměstnanců, ředitele a nakonec i žáků a rodičů. Ale co když na někoho tyto soft nástroje nefungují? Existuje možnost, jak zaměstnance přimět ke spolupráci a k tomu, aby měl svého zaměstnavatele rád?
„Whistleblowing“ označuje situaci, kdy osoba – nejčastěji stávající či bývalý zaměstnanec, upozorňuje na neetické či nezákonné praktiky na pracovišti oznámením určité instituci. Osoba, která takové porušení oznamuje, se označuje jako „whistleblower.“ Aby ochrana whistleblowerů byla zajištěna obdobně na celém území Evropské unie, byla přijata Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie, tedy whistleblowerů.
Je někde řešeno, zda osoba, která cvičí asistenčního psa a musí s ním být 24 hodin, může s tímto psem na pracoviště?
Na jakou výši úvazku mám nárok na pozici vedoucí školní jídelny při ZŠ a MŠ?
V MŠ vaříme pro svých 50 dětí a pro další dvě MŠ vařená jídla dovážíme pro celkový počet 40 strávníků. Ve Školní jídelně vaříme pro svých 139 žáků a 35 dospělých, z toho 8 cizích strávníků, pro další ZŠ vařená jídla dovážíme pro 37 žáků a 4 zaměstnance. Celkem tedy vaříme pro 90 dětí a 9 zaměstnanců v MŠ 176 dětí a 36 zaměstnanců a 8 cizích strávníků. Vedu dvě provozovny se samostatnými sklady.
- Článek
Cílem tohoto článku je vysvětlit, jak posuzovat nároky zaměstnance z více pracovněprávních vztahů k jednomu zaměstnavateli, a také ukázat rozdíly mezi výkonem prací v jednom pracovněprávním vztahu a ve více pracovněprávních vztazích.
- Článek
Zřejmě každý zaměstnanec si někdy kladl otázku: Může tuto práci po mně zaměstnavatel požadovat? Cílem článku je zodpovědět některé časté dotazy pedagogických pracovníků směřující do této oblasti a vyvodit doporučení.
Je zcela nepochybné, že každý zaměstnanec občas potřebuje navštívit lékaře v pracovní době. Zaměstnavatelé nezřídka kdy na tuto potřebu reagují tím, že po zaměstnanci vyžadují zameškaný čas napracovat. Zaměstnanci netuší, zda je tento požadavek oprávněný či nikoli.
Z ustanovení § 93 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů („zákoník práce“), vyplývá, že prací přesčas je práce, která překročí stanovenou týdenní pracovní dobu a je vykonávána zaměstnancem mimo předem stanovený rozvrh směn: