Zdravotní omezení

Vysvětlení k problematice zajištění zdravotní podpory dětem a žákům ve školách a školských zařízeních. Jde o děti a žáky, kteří sami nedokáží provést zdravotní výkon.(MŠMT, MZD)
  • Článek
Podpora rozvoje správného vidění u dítěte v předškolním věku je velmi důležitá, protože mnoho nedostatků, které by měly závažný dopad na vzdělávání po zahájení povinné školní docházky, je možné napravit a dopad zrakového znevýhodnění na vzdělávání tak minimalizovat. U dětí se zrakovým postižením vyššího stupně je nutné cíleně rozvíjet specifické dovednosti, jejichž rozvoj umožní další vzdělávání.
Vydáno: 23. 05. 2023
Dne 1. 1. 2022 nabyla účinnosti novela zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, ve znění pozdějších předpisů, která s účinností od 1. 1. 2022 umožnila na základě indikace praktického lékaře pro děti a dorost poskytovat poskytovatelům domácí péče zdravotní služby dětem ve školách.
Vydáno: 19. 12. 2022
  • Článek
Na veřejného ochránce práv se obrací rodiče dětí, které potřebují odbornou či méně odbornou zdravotní péči během docházky do školy. Donedávna poskytování této zdravotní péče ve školách probíhalo, řekněme, v šedé zóně. Tento stav částečně změnila novela zákona, která je účinná od 1. ledna 2022.
Vydáno: 24. 05. 2022
Pokud nemá dítě žádné dietní omezení, musí se v době podávání stravy stravovat s ostatními? Tedy pokud je v mateřské škole přítomno. Aktuálně se mi jedná o různá stravovací specifika (vegetariáni, záležitosti náboženské, apod.). Právní předpisy připouštění pouze donášení vlastních pokrmů u dietních omezení? Otázkou je také financování. Je možné uvést dítě s dietním omezením, vlastní stravou do „výdejny“ – v rámci zahajovacího výkazu?
Vydáno: 21. 09. 2021