Cílem článku je popsat a na příkladech demonstrovat pravidla zabezpečení cenově zvýhodněného stravování a možnosti přispívat z tzv. volné části přídělu fondu kulturních a sociálních potřeb (dále jen „FKSP“) na uvedené stravování zaměstnancům v pracovním poměru a bývalým zaměstnancům, kteří u organizace pracovali do odchodu do starobního důchodu, nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně. Článek je určen příspěvkovým organizacím zřízeným územním samosprávným celkem (krajem nebo obcí). Článek není zaměřen na poskytování stravování žákům nebo studentům.1)
Hospodaření s FKSP od 1. 1. 2024 (4. část)
Ing.
Petra
Schwarzová
ředitelka školy a lektorka se zaměřením na financování škol
PhDr. Mgr.
Monika
Puškinová
Ph.D.
specialista na školskou legislativu; www.monikapuskinova.cz
Odlišné instituty související se stravováním
Ke stravování zabezpečovanému nebo financovanému příspěvkovými organizhttps://www.rizeniskoly.cz/predpisy/predpis-84-2005-sb.p-441.htmlacemi zřízenými krajem nebo obcí se váže množství odlišných institutů, z nichž některé mají charakter benefitů. Jejich označení se mohou mylně jevit jako synonyma, což následně může vyvolat jejich záměnu a chybné použití.
Správné poskytování příspěvku z FKSP na stravování proto předpokládá, že příspěvková organizace zřízená krajem nebo obcí (dále jen „organizace“) tyto instituty rozlišuje a do skupiny uvedených institutů správně zařadí příspěvek z FKSP.
Rychlý přehled jednotlivých institutů zajistí následující schéma.
Zabezpečení a financování stravování
Organizace může určitým strávníkům za podmínek daných § 33b zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 250/2000 Sb.“),
1.
zabezpečovat stravování, kdy strávník uhradí jen některé náklady spojené s přípravou jídla nebo část ceny za poskytnutou službu sjednanou ve smlouvě (dále jen „cenově zvýhodněné stravování“), nebo
2.
poskytovat peněžitý příspěvek na stravování (tzv. stravenkový pauš