RD a pracovní poměr

Vydáno:
RD a pracovní poměr
Jsme střední škola - příspěvková organizace, zřízená krajem. Naše zaměstnankyně (ekonomka na plný úvazek) je v současné době druhým rokem na RD. Její zástup ukončil pracovní poměr k 31. 10. 2008 a bohužel další se nepodařilo sehnat. Bude jí zastupovat absolventka, kterou je potřeba zaučit. Pracovala by na poloviční úvazek a zbývajících 20 hod. týdně by odpracovala stávající zaměstnankyně. Stačí upravit platový výměr snížením úvazku na polovinu po dobu RD do tří let věku dítěte?
Související předpisy:
* §13, 37, 40, 80, 136 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce
ODPOVĚĎ:
Jednou za základních zásad pracovněprávních vztahů upravených v § 13 zákoníku práce je právo zaměstnance v pracovním poměru na přidělování práce v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby, s výjimkou kratší pracovní doby. Právní úprava obsažená v zákoníku práce vychází tedy z předpokladu, že pracovní poměr se sjednává na stanovenou týdenní pracovní dobu (plný úvazek), pokud není výslovně sjednána kratší pracovní doba. Pro toto ujednání nestanoví zákoník práce žádné podrobnosti, uvádí pouze v § 80, že byla-li sjednána kratší pracovní doba, přísluší zaměstnanci mzda nebo plat, které odpovídají této kratší pracovní době. V případě vaší zaměstnankyně dochází ke změně v obsahu pracovního poměru spočívající ve sjednání kratší pracovní doby v délce poloviny stanovené týdenní pracovní doby. Podle § 40 zákoníku práce je obsah pracovního poměru možné změnit jen tehdy, dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na jeho změně. Změnu pracovní smlouvy je nutné provést písemně. V uvedeném případě se sice jedná o změnu obsahu pracovního poměru nikoliv o změnu pracovní smlouvy, pokud ovšem v pracovní smlouvě nebyla výslovně uvedena délka stanovené týdenní pracovní doby (což nebývá obvyklé). Zákoník práce stanoví v § 37 informační povinnost zaměstnavatele a uvádí povinný obsah informace. Pokud nejsou již obsaženy v pracovní smlouvě, musí písemná informace obsahovat údaje uvedené v odstavci 1, mimo jiné i údaj o týdenní pracovní době a jejím rozvržení a také údaj o mzdě nebo platu a způsobu odměňování [písmena e) a f)]. Zaměstnavatel je povinen informovat zaměstnance i o změně uvedených údajů, a to rovněž písemně. V případě zaměstnance odměňovaného platem se většina povinných údajů uvádí v platovém výměru. Podle § 136 odst. 1 je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci v den nástupu do práce platový výměr, který musí být písemný. V platovém vyměřuje podle odstavce 2 zaměstnavatel povinen uvést údaje o platové třídě a platovém stupni, do nichž je zaměstnavatel zařazen a o výši platového tarifu a ostatních pravidelně měsíčně poskytovaných složek platu. Dojde-li ke změně skutečností uvedených v platovém výměru, je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost zaměstnanci písemně oznámit včetně uvedení důvodů, a to nejpozději v den, kdy změna nabývá účinnosti.
Je nepochybné, že se změnou délky pracovní doby (z plného na poloviční úvazek, tj. ze 40 na 20 hodin týdně) dochází ke změně ve výši platu (platového tarifu a ostatních složek platu), a proto je třeba v tomto směru provést změnu v platovém výměru. Pokud výměr obsahoval i údaje o délce a rozvržení pracovní doby, je třeba provést změnu i těchto údajů. Dále by mělo být uvedeno, že se jedná o změnu na dobu určitou do tří let věku dítěte. Také je nutné, aby z obsahu bylo patrné, že se jedná o dohodnutou kratší pracovní dobu ve smyslu § 80 zákoníku práce. Pokud budou v upraveném platovém výměru obsaženy všechny výše uvedené skutečnosti, měla by být tato změna postačující. V případě, že údaj o pracovní době byl obsažen již v pracovní smlouvě, bylo by vhodné uvést odkaz na tuto smlouvu a její změnu.

Související dokumenty

Pracovní situace

Odměňování pedagogických pracovníků ve veřejném školství
Postavení těhotných žen v pracovním právu
Druhy dovolené
Obecné určování dovolené
Konkrétní určení dovolené
Výměra dovolené pedagogických pracovníků
Pracovní místa
Oblasti plánování zaměstnanců
Hodnocení pracovního výkonu
Skončení pracovního poměru
Dohoda o rozvázání pracovního poměru
Plat zaměstnankyně po návratu z rodičovské dovolené
Výpověď z pracovního poměru daná zaměstnavatelem
Okamžik vzniku práva na mzdu/plat
Splatnost při bezhotovostní výplatě, nesoučinnost zaměstnance
Srážky z příjmů v pracovněprávním vztahu
Změna pracovního poměru
Cestovní náhrady
Cestovní náhrady poskytované neveřejnými školami a školskými zařízeními v ČR
Cestovní náhrady poskytované veřejnými školami a školskými zařízeními v ČR

Poradna

Je možný zkrácený úvazek ředitele a zástupce ředitele
Výdělečná činnost v době rodičovské dovolené a neplaceného volna z důvodu péče o dítě do 4 let
Návrat zaměstnance po rodičovské dovolené a zkrácený úvazek
Nárok na dovolenou při rodičovské a mateřské dovolené
Dočasně jmenovaný ředitel školy = ztráta pracovní pozice v organizaci
Pracovní zařazení učitelky MŠ vyučující žáka-cizince českému jazyku
Nárok na dovolenou při nástupu na PPM
Práce během pracovní neschopnosti
Rozsah pracovní doby v pracovní smlouvě pro pedagogy ZUŠ
Učitel a učitel odborného výcviku - jeden nebo dva pracovní poměry
Nadúvazkové hodiny ředitele školy
Bezúhonnost před uzavřením pracovního poměru
Nerovnoměrně rozvržená pracovní doba v MŠ
Dovolená po mateřské dovolené a proplacení svátku
Odeslání mezd v dřívějším termínu
Specializační příplatek a dohoda o provedení práce pedagožky na mateřské dovolené
Přestávky v MŠ
Neplacené volno a ukončení pracovního poměru na dobu určitou
Prodloužení zkušební doby
Neplacené volno nebo ukončení pracovního poměru

Zákony

262/2006 Sb. zákoník práce