Pamětník

  • Článek
Projekty Paměti národa vedené organizací Post Bellum jsou známé tím, že hovoří o historii a edukují o ní cestou, která je neotřelá, vzbuzuje emoce, propojují generace i samotné účastníky a mohou být docela dobrodružné, ostatně jako historie sama. Je tomu tak i v případě projektu Vyprávěj příběhy, který jsem měla možnost vést na přelomu let 2021/2022 v Královehradeckém kraji. Tento projekt je vytvořen pro žáky prvního stupně a učitelé ho realizují v rámci výuky.
Vydáno: 21. 03. 2023
  • Článek
„Všechno jde, když se chce, za ruce se vezmeme a na troskách ghetta budeme se smát…“ Pokud si objednáte kinopříběh Za ruce se vezmeme z dílny organizace Post Bellum, právě toto budou jedna z prvních slov, která uslyšíte. Jedná se o krátký úryvek z tzv. terezínské hymny, který v úvodní videoukázce zpívá pamětnice Michal Efrat. Téma dvou vyučovacích hodin je tak jasně stanoveno – zkušený lektor vás provede tématem holokaustu.
Vydáno: 13. 12. 2022
  • Článek
Když se řekne Post Bellum, přiznám se, že první, co si vybavím, jsou Příběhy našich sousedů. Má vůbec ještě smysl pokračovat v natáčení pamětníků, když ti nejvyhledávanější z 2. světové války nebo 50. let už tu nejsou nebo brzy nebudou? Zeptali jsme se Magdalény Benešové, vedoucí vzdělávacích projektů Post Bellum.
Vydáno: 22. 11. 2022
  • Článek
Součástí osmdesát let staré lidické tragédie se stal i zvláštní „experiment“. Nacisté v intencích své zvrhlé ideologie a pseudovědeckých teorií několik lidických dětí vybrali k „poněmčení“. Celkem 88 lidických dětí ve věku od tří do patnácti let po osudném 10. červnu 1942 deportovali do Lodže na obsazeném polském území. A zatímco velkou většinu z nich následně zavraždili pravděpodobně v pojízdné plynové komoře, devět dětí dostalo šanci na nový život. Patřil k nim i Václav Zelenka.
Vydáno: 21. 10. 2022
  • Článek
Žáci Základní školy Karla Čapka v pražských Vršovicích se rozhodli sepsat společně se svou třídní paní učitelkou Veronikou Dynterovou knihu, která bude obsahovat vzpomínky ze života jejich babiček, dědečků, ale i pratet a rodičů. Světlo světa tak nakonec spatřila unikátní publikace plná nejen vyprávění, ale i komiksových příběhů s názvem Střípky vyprávění.
Vydáno: 23. 09. 2022
  • Článek
VZDĚLÁVACÍ DOKUMENTARISTICKÝ PROJEKT SPOLEČNOSTI POST BELLUM LETOS OSLAVÍ DESÁTÉ NAROZENINY. PŘI TÉTO PŘÍLEŽITOSTI VÁM PŘINÁŠÍME ROZHOVOR S VEDOUCÍ PROJEKTU VERONIKOU STEHLÍKOVOU. PROZRADÍ VÁM, ČEHO V NĚM UČITELÉ A ŽÁCI BĚHEM DESETI LET DOSÁHLI A CO VÁM NABÍDNE DO BUDOUCNA.
Vydáno: 23. 09. 2022
  • Článek
Při práci na projektu Příběhy našich sousedů jsme si prvně začali všímat benefitů, jaké společný dialog nejmladší a nejstarší generace přináší. Jakými dalšími způsoby lze tento dialog využít ve vzdělávání?
Vydáno: 20. 09. 2022
  • Článek
Moderní a interaktivní muzeum provozované neziskovou organizací Post Bellum v Pardubicích pracuje s příběhy pamětníků tak, aby zaujaly zejména mladou generaci. Mladí lidé jsou cílovou skupinou, na niž se zaměřuje. Proto je celá expozice pojata úplně jinak, než jsme byli doposud u muzeí zvyklí. Je to inovace zcela současná, přitažlivá, která naznačuje budoucí trend takových institucí.
Vydáno: 23. 08. 2022