Školní výlet

Je možné na školní výlet, kdy jede 20 žáků na 5 dnů tedy od pondělí do pátku, vyslat pouze 2 zaměstnance? Ptám se kvůli rozvržení pracovní doby.
Vydáno: 12. 09. 2024
Kdo zodpovídá za přepravu dětí v autobuse? Objednali jsme autobus pro 38 dětí a učitele, 1. stupeň. Dopravce přistavil vůz, který neměl tolik sedaček k sezení, protože tam byl značný prostor pro kočárky a děti seděly na dvou sedačkách po třech, nebo mohly stát.
Vydáno: 21. 06. 2024
  • Článek
Školy v rámci vzdělávání dětí podnikají i celou řadu outdoorových aktivit v přírodě, a to i na horách. Pokud škola při realizaci takových programů „v horském prostředí“ využívá placené externisty jako OSVČ nebo různé agentury, pak by měla vědět, že z pohledu práva nemá volné ruce. Jestliže vás zajímá, koho jediného můžete legálně k vedení dětí v horském prostředí využít, jaké právní nároky jsou kladeny na kvalifikaci takové osoby a jaká rizika jsou spojená se zajištěním aktivit jinou než kvalifikovanou osobou, čtěte dále.
Vydáno: 21. 02. 2024
  • Článek
Pokud žáci vyjíždějí do zahraničí na zájezd, pojištění není zahrnuto v zájezdu, připojišťují se sami. Co vše doporučujete zahrnout k pojištění (např. úraz, odpovědnost za škodu)?
Vydáno: 19. 09. 2023
  • Článek
Když se zeptáte svých přátel, na jaké zážitky v rámci školní docházky nejraději vzpomínají, mnoho z nich jistě zmíní školní výlety. Tuzemské, nebo dokonce zahraniční. Když se ale zeptáte kolegů v kabinetu, jestli i oni čas výletů v rámci svého zaměstnání vnímají jako něco nadmíru pozitivního, možná mnoho z nich zakroutí hlavou. Pro učitele je to totiž velká starost. I zodpovědnost. Nově jim ale konkrétně se starostmi s organizací mimoškolních akcí může dost výrazně pomoci portál Organizátorvýletu.cz, který mají k dispozici zcela zdarma. O tom, jak projekt funguje a co nabízí, jsme si povídali s jeho zakladatelem Tomášem Veselkou.
Vydáno: 19. 09. 2023
  • Článek
Všichni známe Česko z mapy v atlasu – hnědá značí hory, modrá řeky, zelená lesy. Nejlepší školou zeměpisu ale je, když opravdu vyrazíte, kus země si projdete a prohlédnete. A pokud oceníte i zajímavá historická nebo poutní místa a doporučená místa k noclehu, bude se vám líbit projekt dálkových tras napříč Českem Via Czechia, které vymyslel a vyznačil bývalý učitel tělocviku a biologie Jan Hocek.
Vydáno: 22. 08. 2023
  • Článek
Jsou věci, na které vás během studia zapomněli upozornit. Jednou takovou je, že naplánovat třídenní školní výlet po Česku je větší dřina než si pro sebe naplánovat dvoutýdenní dovolenou (například) v Asii.
Vydáno: 22. 08. 2023
Je možné dát dětem na omezený čas v jasně vymezeném prostoru „rozchod“? Pokud ano, za jakých podmínek? V případě, že se dítě úmyslně vzdálí z vymezeného prostoru a odejde, nese škola odpovědnost za případný úraz, který by se mu stal?
Vydáno: 11. 05. 2023
Tzv. „mimoškolní akce“ jsou aktivity, které se konají mimo běžnou školní výuku, resp. mimo rozvrh hodin a mimo areál školy [přesněji „mimo místo, kde škola uskutečňuje vzdělávání“, srov. § 3 vyhlášky 48/2005 Sb. a § 144 odst. 1 písm. g) školského zákona]. Jsou však organizovány školou nebo školským zařízením, i když doslovné chápání „mimo školu“ může vyvolávat odlišnou představu. Tyto akce mohou být například výlety, školy v přírodě, soustředění, tábory, sportovní turnaje, kulturní akce, exkurze, soutěže a podobně.
Vydáno: 18. 04. 2023
  • Článek
Školní výlety jsou u dětí velmi oblíbené. Na ředitele škol a pedagogy však tyto akce kladou značné nároky. Je třeba vyřešit otázky týkající se pracovního práva, např. jak se vypořádat s limity pracovní cesty a cestovními náhradami, s pracovní dobou atd.
Vydáno: 24. 01. 2023
  • Článek
Některé projekty se zrodí celkem rychle, některé na svoji realizaci chvilku čekají a je třeba zainteresovat do přípravy víc subjektů tak, aby vše dopadlo dle očekávání. Jaký zrod měly naše výlety na farmy v okolí?
Vydáno: 24. 01. 2023
Školní výlety jsou u dětí velmi oblíbené. Na ředitele škol a pedagogy však tyto akce kladou značné nároky. Je třeba vyřešit otázky týkající se pracovního práva, např. jak se vypořádat s limity pracovní cesty a cestovními náhradami, s pracovní dobou atd.
Vydáno: 19. 12. 2022
V tomto případě dva právní předpisy stanoví odlišné lhůty. Podle § 6 odst. 5 vyhlášky MŠMT 263/2007 Sb., kterou se stanoví pracovní řád pro zaměstnance škol a školských zařízení zřízených Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí ("Vyhláška o pracovním řádu"), platí, že místo a čas shromáždění žáků a skončení akce se oznámí nejméně jeden den před konáním akce zákonným zástupcům žáků. Vyhláška o pracovním řádu se použije pro školy zřízené MŠMT, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí.
Vydáno: 01. 06. 2022
Když poprvé zaznělo, „co kdybychom tradiční adaptační pobyt pojali netradičně a strávili jej ve vlaku,“ zdálo se to hodně bláznivě. Nakonec z toho pro všechny zúčastněné bylo pět dní zážitků na celý život, nadšení rodičů, mile závistivé reakce veřejnosti v internetových diskusích a opravdu stmelený školní kolektiv.
Vydáno: 13. 04. 2022
Vláda ČR 6. 4. 2020 schválila návrh zákona o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru na odvětví cestovního ruchu. Návrh dopadá na situaci, kdy cestovní kancelář (dále „CK“) dluží zákazníkovi peníze za zájezd, který nebyl nebo nebude uskutečněn v souvislosti s pandemií. Pokud návrh projde Parlamentem, jak je navrhováno, měly by se cestovní kanceláře připravit na následující.
Vydáno: 08. 04. 2020
Situace, kdy se školní zájezd nemůže uskutečnit kvůli mimořádným a nepředvídatelným okolnostem.
Vydáno: 06. 02. 2020
Výjezd pedagoga školy do některého ze států EU - odměna minimální mzdou daného státu EU (V tomto článku je vyjádřen právní názor jeho autorů. V případě sporu, včetně soudního řízení týkajícího se konkrétní věci, mohou být stanoviska a závěry třetích stran, včetně soudu, odlišná od těch, která jsou prezentována v tomto článku.)
Vydáno: 13. 04. 2018
  • Článek
Závěr školního roku bývá charakterizován častými výjezdy žáků na školní výlety, exkurze i ozdravné pobyty. Kolegové, kteří již pamatují nejeden závěr školního roku, tvrdí, že v dobách nedávno minulých bylo uspořádání výjezdu třídy za poznáním velice jednoduché. Prostě se učitel domluvil se třídou a jel. Třeba na kole nebo na lodi. Vařilo se na ohni, spalo se ve stanu nebo pod širákem, koupelnou byla tůně v potoce nebo břeh řeky. V době mobilních telefonů a internetu je situace poněkud jiná. Každý výjezd dětí mimo školu musí být v souladu s ŠVP a splňovat podmínky BOZP. Snaha splnit všechny současné legislativní podmínky může dokonce vést k tomu, že škola omezí své výjezdy na minimum.
Vydáno: 21. 05. 2015
  • Článek
Blížící se doba školních výletů (resp. exkurzí) připomíná účelnost nepovinné směrnice školy, která systematicky shrnuje povinnosti dětí, žáků, jejich zákonných zástupců, zaměstnanců školy a ředitele školy. Tyto povinnosti jsou v mnohém podobné povinnostem souvisejícím s přípravou a organizací školy v přírodě (viz článek v Řízení školy č. 5/2014, s. 4). Proto je následující text zaměřen zejména na doplnění této problematiky a na smlouvu o ubytování uzavíranou podle nového občanského zákoníku.