Školy soukromé

Hlavním cílem materiálu je usnadnit začínajícím učitelům nástup do profese a pomoci jim stát se samostatnými učiteli.
Vydáno: 15. 10. 2024
MŠMT předkládá příručku a metodické doporučení pro pedagogické pracovníky - Týrané, zanedbávané a zneužívané dítě ve škole - doporučené postupy pro pracovníky škol. 
Vydáno: 23. 04. 2024
Lze z dotace poskytované na základě zákona o dotacích soukromým školám dle vyhlášky č. 306/1999 Sb. zakoupit IT vybavení do výuky za více než 80 000 Kč, např. SMART tabuli?
Vydáno: 29. 08. 2023
Jsme soukromá škola, kterou zřizuje veřejná obchodní společnost. Dosud byl jednatel a majitel ředitelem školy. V současné době je v důchodovém věku a odchází do důchodu. Zůstává však nadále zřizovatelem školy. Jak postupovat při jmenování nového ředitele školy včetně povinnosti a pravomocí, které jsou limitované proti škole zřizované krajem, obcí či svazkem obcí, např. v otázkách jednání s dodavateli, vlastníky budov - nájemní smlouvy , zaměstnaneckými smlouvami apod.? Také se mi jedná o zodpovědnost za chybná rozhodnutí a podobně. A můžete mi prosím poradit v jakém duchu pokračovat, zda se více přiklonit k obchodnímu zákoníku nebo školskému nebo mix do jaké míry?
Vydáno: 22. 05. 2023
Snídaňové kluby mají mnoho podob, charakterizují je společná východiska a znaky. Jejich hlavním cílem je snaha o řešení hladu u školních dětí - ať už se u nich objevují z jakéhokoliv důvodu. 
Vydáno: 18. 10. 2022
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravilo metodický pokyn k registraci škol na tuto platformu. Po registraci můžete jako škola  poskytnout pomoc, ale i pomoc přijímat. Platforma se snaží sjednotit již existující databáze nabídek pomoci od různých...
Vydáno: 06. 05. 2022
Vyúčtování peněz na Podpůrná opatření. Jsme soukromá škola. Dostáváme peníze na asistenty pedagoga a řeším problém týkající se účetnictví a následného vykazování dotace. Máme od poradny přiznaného asistenta pedagoga na 20 hodin týdně. Třída má ale hodin více a my chceme, aby tam byl pedagog stále. Třeba o 4 hodiny více. Jsme ochotni ho doplatit z dotace určené na další provoz. Do teď jsme ale účtovali celý úvazek do nákladů podpůrných opatření. Mzdy jsme měli relativně nízké, takže se z dotace celý úvazek pokryl. Vzhledem k tomu, že je při poskytnutí celého obsahu podpůrného opatření dovoleno si peníze ponechat na jiné náklady,  nepovažuji tuto cestu za nějaké zneužití dotace. Pokud by tato cesta nebyla správná, musela bych každou smlouvu asistenta pedagoga buď rovnou rozdělit na dvě nebo při vyúčtování mezd dělit nákladově na hodiny, které jsou poradnou přiznány a hodiny, které jsou navíc. To považuji za komplikované. Zvláště při komunikaci s externí účetní firmou. Je náš způsob účtování obhajitelný?
Vydáno: 15. 12. 2021
V soukromé škole zajišťuje stravování (a říkají tomu školní stravování) soukromá firma, která je zapsaná ve školském rejstříku a na ty strávníky ze soukromé školy pobírá dotace. Dle mého názoru se musí řídit vyhláškou o školním stravování, ne? Soukromá škola chce, aby se do stravného pro žáky/studenty zaúčtovaly i provozní náklady (spotřeba energií atd.), což ale podle vyhlášky o školním stravování nejde – strávníci si hradí vždy pouze náklady na suroviny. Ovšem MŠMT (viz níže) říká, že to u soukromých škol jde. Já bych to takto chápala u soukromé školy se soukromým stravováním, kde nejsou v rejstříku, tudíž nepobírají dotace, tudíž se ani nemusí řídit vyhláškou o školním stravování.
Vydáno: 14. 12. 2021
V červu jsem v řádném termínu přijala dítě do 1. třídy a následně mu udělila odklad ŠD na základě zprávy PPP a pediatra. Nyní v září jsem dostala od rodičů žádost, aby byl odklad zrušen, že jejich syn nastoupil v srpnu do soukromé školy, do 1. třídy. Odklad rušit nechci, nemám k tomu podklady ŠPZ, ale domnívám se, že platí i přijetí do 1. třídy, a že tedy mohou zákonní zástupci prostřednictvím druhé školy zažádat o přestup žáka? 
Vydáno: 29. 09. 2021
Základní předpisy zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů
Vydáno: 13. 07. 2021
  • Článek
Soukromé základní školy představují dnes již neopominutelný segment českého základního školství. Sice stále ještě mají punc určité výjimečnosti, alternativnosti a ani jejich počty nejsou nijak vysoké, rozhodně však už nevzbuzují takový mediální zájem, jako tomu bylo před čtvrtstoletím. Je však otázka, jestli dnes nezůstávají ke škodě samotného školství a vhodného vzdělávání dětí stranou pozornosti i odborné veřejnosti.
Vydáno: 22. 09. 2020
  • Článek
Když jsme v roce 2004 zapisovali syna do brněnské waldorfské školy, nevěděli jsme o její filozofii téměř nic. Bylo to impulzivní rozhodnutí na poslední chvíli. Naše motivace byla jediná - vyhnout se klasickému školství. Vzhledem k našim profesím - psycholožka a speciální pedagog ve školském poradenském pracovišti - jsme se setkávali převážně s jeho „temnou stranou“.
Vydáno: 09. 06. 2020
Zápis Smlouva o poskytování vzdělávání za úplatu Další vzdělávání pedagogických pracovníků Mzda
Vydáno: 01. 12. 2019
  • Článek
Soukromé školy jsou zřizovány právnickými či fyzickými osobami. Školy jsou převážně zakládány jako právnické osoby podle zvláštních právních předpisů či jako školské právnické osoby. Nejčastějším typem založení školy je založení formou společnosti s ručením omezeným, avšak výjimkou nejsou ani akciové společnosti. Pro zřízení soukromé školy je nezbytné splnit všechny náležitosti školského zákona a pouze v takovémto případě může být škola zařazena do sítě škol MŠMT ČR.
Pokud by kauzu škola vyhrála, mohla by se stát příkladem pro ostatní, říká advokát školy. Chce zrušit sporné ustanovení ve školském zákoně.
Vydáno: 31. 10. 2018
Česká rada pro šetrné budovy varuje: špatné vnitřní prostředí je strašákem mnoha českých škol.
Vydáno: 31. 08. 2018
Představa, že by se začalo pracovat a učit třeba v deset, evidentně zavání kacířstvím. Děti by ale klidně díky vyhlášce ministerstva školství mohly chodit do školy na devátou už patnáct let. 
Vydáno: 29. 08. 2018
Od nového školního roku budou žáci pražské Základní školy Strossmayerovo náměstí moci vstávat později. Začátek vyučování posunulo vedení školy z osmé hodiny až na půl devátou.
Vydáno: 29. 08. 2018
Do soukromých základních škol většinou rodiče posílají své děti kvůli alternativnímu způsobu výuky. Jenže podle státu je kapacita základních škol dostatečná a nové často odmítá povolit. Letos zatím ministerstvo školství zapsalo 14 nových soukromých zařízení, stejný počet uchazečů odmítlo. Jak zjistil Radiožurnál, kvůli této praktice zamířila k Ústavnímu soudu na resort další stížnost.
Vydáno: 24. 04. 2018