Studenti
Legislativa - ZŠ, SŠ, VOŠ
- Článek
Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů stanoví celou řadu práv a povinností nejen zákonným zástupcům, ale také specificky zletilým žákům a studentům.
- Článek
Počet lidí, kteří se léčí s duševním onemocněním, v České republice každoročně stoupá. Bohužel jsou mezi nimi také studenti a studentky středních škol, kteří se v dnešní době potýkají s různými problémy v oblasti mentálního zdraví, od závažnějších psychických poruch, jako jsou úzkostné poruchy a deprese, až po nejrůznější emocionální a behaviorální obtíže, jako je strach ze selhání, emoční labilita, impulzivita nebo sociální stažení se. Studující se také mohou potýkat s faktory typu nízká odolnost vůči stresu, které zvyšují riziko vzniku emocionálních obtíží.
- Článek
Po letech relativního klidu a snad i poměrné hojnosti je naše současná přítomnost poněkud komplikovanější a cítíme asi i výraznější obavy z budoucnosti. Vážné trhliny dostává představa světa, ve kterém je všeho neustále víc a současně je vše lepší, jsme stále bohatší, máme víc a víc možností rozvoje, pokrok vnímáme jako kontinuální, příliš se neobáváme o bezpečnost vlastní i dětí. Není třeba sýčkovat, ale dnes vyhlížíme budoucnost zdrženlivěji. Přestože nepochybně věříme, že bude zase lépe, měli bychom pro zlepšení také sami něco aktivně dělat.
- Článek
Participativní rozpočtování se stává klíčovým nástrojem v procesu zapojování studentů do rozhodování a rozvoje školního prostředí. Zlínský kraj se v tomto ohledu stal průkopníkem, když přidělil 47 středním školám dotace na zvelebení školního prostoru, nákup vybavení nebo financování studentských aktivit. Klíčovým prvkem tohoto programu je aktivní účast studentských samospráv, které mají rozhodující slovo v tom, jak budou prostředky využity.
- Článek
Na Smíchovské SPŠ a gymnáziu mají všichni studenti všech oborů ve třetím ročníku předmět výchova k podnikání. Jeho úkolem je motivovat studenty založit si živnost, firmu a poskytnout jim k tomu základní znalosti a dovednosti.
Na Infoabsolventovi naleznete přehled všech škol a oborů vzdělání, informace k přechodu na trh práce i do dalšího vzdělávání. Kvalitní informace vás provedou každým krokem na cestě k vysněné práci.
- Článek
Rozjívený extrovert, který vyhledává pozornost? Zadumaný introvert, který nespolupracuje? Jak se přiblížit různým typům osobností, jak k nim přistupovat v kolektivu, jaké prostředí a slova volit ve snaze o porozumění? A jak komunikovat v rámci třídy plné individuálních teenagerů? V podcastech Zapojme všechny (34 a 35) jsme si nad tématem vztah dospívajícího dítěte a učitele povídali se Zuzanou Smithovou, komunikační koučkou, která pomáhá dospělým najít společnou řeč s dospívajícími. Druhý díl je určen zejména rodičům, kteří chtějí aktivně řešit problémy svých dětí teenagerů ve škole.
Pro desítky tisíc žáků a žákyň základních škol v těchto dnech končí náročné období – přijímací zkoušky na střední školy. Několikaměsíční zátěž spojená s přípravou na ně ovlivňuje nejen jejich šance na přijetí na vysněnou školu, ale i jejich wellbeing a duševní zdraví. Letos navíc mnozí z nich šli k přijímacím zkouškám s vědomím, že kvůli svému roku narození mají menší šanci uspět.
- Článek
Studenti Centra pro talentovanou mládež (CTM), kteří v roce 2022 skládali mezinárodní oborové zkoušky Advanced Placement na úrovni prvního až druhého ročníku zahraniční vysoké školy, opět excelovali. Jejich výsledky výrazně převyšují celosvětový průměr. Advanced Placement neboli AP zkoušky jsou po celém světě známé a prestižní, protože je uznávají ty nejlepší univerzity u přijímacího řízení. Nejen o úspěších CTM jsme si povídali s ředitelkou organizace Jeanne Bočkovou.
V České republice existuje téměř šest tisíc akademicky talentovaných uchazečů o vysokoškolské studium, kteří jsou otevření profesi učitelství, ale nepodali si k jeho studiu přihlášku. Tento počet představuje významný nevyužitý potenciál – je to zhruba dvojnásobek ročního počtu absolventů studia učitelství.
Ve středu 29. března od 17 hodin se v Brožíkově sále Staroměstské radnice uskuteční slavnostní prezentace dokumentaristického projektu Příběhy našich sousedů, který mladým lidem i veřejnosti přibližuje vzpomínky osmi proslulých i méně známých pamětníků, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, které se odehrály na území České republiky. Projekt organizuje společnost Post Bellum za podpory městské části Praha 1.
Celkem 48 nových prodejních stánků vyroste ve čtvrtek 30. března v prostorách Galerie Harfa v Praze. Své byznys nápady v nich představí studenti středních škol, kteří od září podnikají ve vzdělávacím programu JA Studentská firma. Stánky s originálními dárky za nízké ceny, domácí kosmetikou nebo bytovými doplňky budou zákazníkům otevřeny od 10 do 17 hodin.
Z více než třiceti tisíc účastníků Ekonomické olympiády zůstalo už jen 50 nejlepších. Vzešli z krajských kol, jichž se mezi 20. lednem a 9. únorem zúčastnilo celkem 913 studentů z 383 středních škol po celé České republice. Průměrný počet bodů v testu činil 43,6 (z celkových 100 bodů). Na postup do slavnostního dvoudenního finále, jež se uskuteční 19. a 20. června v Praze, bylo potřeba alespoň 82 bodů.
Vzdělávací program Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni otevírá nominace do jubilejního desátého ročníku Ceny Gratias Tibi. Ta oceňuje mladé lidi do 30 let, kteří svými aktivitami zlepšují okolní svět. Nominovat je možné na webu gratiastibi.cz až do 30. dubna.
- Článek
Školní kaplani a kaplanky v církevních školách (a zvláště ve školách Evangelické akademie) jsou součástí školních poradenských pracovišť a zároveň jsou vyslanci zřizovatelů – jednotlivých církví, které je touto specifickou duchovní službou pověřují.
Nedostatek řemeslníků se v Česku neustále prohlubuje. Zatímco před třemi lety jich na pracovním trhu chybělo kolem 300 tisíc, dnes jejich počet překračuje hranici čtyř set tisíc. Podle odborníků zlepšení situace Česko nečeká.
V posledních letech je stále častější, že žáci středních škol stráví pololetí nebo jeden celý školní rok v zahraničí. Buď na to získají stipendium, nebo jim rodiče vzdělávání v zahraničí jednoduše zaplatí.
Studium na zahraničních univerzitách je snem mnoha talentovaných studentů, často je však odrazují vysoké náklady, které jsou se studiem za hranicemi spojeny. Stipendium nabízí dobré řešení, jak se nevzdat svého snu, a studium v zahraničí si moci dovolit bez nutnosti zadlužení. Nadace Bakala Foundation právě otevírá 14. ročník svého stipendijního programu Scholarship, který poskytuje pomoc s pokrytím nákladů zájemcům o studium bakalářských a magisterských oborů v zahraničí.
17. listopad je svátkem studentstva a letos také dnem, kdy si připomínáme už 33. výročí svobody. Samet na školách přináší do škol téma sametové revoluce, možnost připomenout si události let 1939 a 1989 a reflektovat jejich odkaz a společenské výzvy dnešních dní. Tematické programy budou letos probíhat na zhruba 80 školách po celé republice. Bohatou nabídku aktivit do výuky připravily neziskové organizace, které na projektu spolupracují. Na některých školách pořádají sametové festivaly přímo studenti pro své spolužáky. Za projektem stojí spolek Díky, že můžem a organizace Post Bellum.