Výpověď pracovního poměru

Odvolaný ředitel školy. Zaměstnavatel pro něj nemá odpobídající pracovní zařazení a následuje výpověď. Překážka na straně zaměstnavatele - zaměstnanec čerpá náhradu platu. Může stanovit nový ředitel školy odměnu tomuto zaměstnanci, který pobírá pouze náhradu platu? Odměna je součástí platu. Ale zaměstnanec plat již nepobírá, nýbrž náhradu platu. 
Vydáno: 15. 11. 2024
Budu od 1. 8. 2024 novou ředitelkou školy. Stávající ředitel se vzdal jmenování k 31. 7. 2024. Já mu 1. 8. 2024 nabízím písemně změnu – pozici učitele. On odmítne. Můžu mu dát už toho 1. 8. 2024 zároveň výpověď z důvodu fiktivní nadbytečnosti s tím, že výpovědní doba je 2 měsíce, což znamená, že odcházející ředitel bude zaměstnancem školy do 31. 10. 2024?
Vydáno: 05. 08. 2024
  • Článek
Z důvodu snížení tzv. PHmax - viz nařízení vlády č. 123/2018 Sb., které se nás bude se týkat od 1. 9. 2024 - a zároveň předpokládaným nižším počtem žáků od 1. 9. 2024 vznikne výpovědní důvod pro nadbytečnost (aktuálně nám stát platí 647 hodin, od září to bude 588 hodin, což je rozdíl 59 hodin, tedy cca 2,7 úvazku). Vím, že musí být vyhlášena organizační změna atp. Mohu si jako zaměstnavatel nastavit vlastní kritéria pro výběr zaměstnanců, kterých se bude výpověď týkat, aniž bych cokoliv porušila a výpověď nebyla v případě sporu neplatná? Mám na mysli to, že hlavním kritériem nebude čistě splnění kvalifikačních předpokladů, ale např. i soulad s vizí školy, komunikace s žáky, rodiči, kolegy v rámci pedagogických zásad apod. Jednoduše řečeno, vyberu-li pro výpověď zaměstnance splňujícího kvalifikační předpoklady (ale bohužel ne jiné požadavky) a ponechám si zaměstnance, který si kvalifikaci právě doplňuje, ale je pro školu celkově přínosnější a perspektivnější, je to v pořádku, nebo je to napadnutelné např. v souvislosti se zákonem o pedagogických pracovnících?
Vydáno: 11. 06. 2024
  • Článek
Pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost - jak je to s odstupným?
Vydáno: 11. 06. 2024
Pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovně lékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost - jak je to s odstupným v případě ztráty zdravotní způsobilosti ?
Vydáno: 21. 05. 2024
V srpnu se vrací školnice po rodičovské dovolené. Bohužel jí nemohu dát stejný úvazek, který měla před nástupem na mateřskou dovolenou. Jaký bude postup, pokud odmítne nastoupit na zkrácený úvazek?
Vydáno: 21. 02. 2024
  • Článek
Potkaly se nejen jednou – a ne u Kolína, advokátka s ředitelkou a povídaly si o všem možném. A také o právních věcech ve školství. A díky spojení školské praxe a právní teorie vznikla tato série rozhovorů, se kterými se setkáváte po celý školní rok 2023/2024. Zamýšlíme se nad personálními záležitostmi ředitele školy a vymýšlíme, jak nastavit personální činnosti co nejlépe. Minule jsme si povídaly o překážkách v práci a dnes se podíváme na to, jak je to s ukončováním pracovního poměru.
Zaměstnankyně podala k 1. 11. 2023 výpověď. Počítám-li správně, výpovědní lhůta se počítá od 1. 12., tedy pracovní poměr končí k 31. 1. 2024. Jak písemně ošetřit přání zaměstnankyně skončit k 31. 12. 2023, které jsem schopna přijmout, vyhovět mu? 
Vydáno: 14. 12. 2023
Obracím se na Vás s dotazem týkajícím se povinnosti zaměstnavatele dát výpověď zaměstnanci pro nesplnění předpokladu odborné kvalifikace. Od 1. 5. 2023 pracuji jako ředitelka ZŠ. V tomto školním roce působí na 1. stupni učitelka s bakalářským vzděláním (PedF UK – obor vychovatelství), která si od září 2023 doplňuje magisterské vzdělání (předškolní pedagogika a pedagogika 1. stupně). Ve škole pracuje od roku 2016. Na inzerát, který jsem vyvěsila v květnu 2023, se nikdo nepřihlásil. S paní učitelkou jsem spokojená a chtěla bych, aby ve škole pracovala i nadále. Nyní má však o toto místo zájem bývalá paní ředitelka a tvrdí, že ji musím přijmout, protože je plně kvalifikovaná a studující učitelka musí být považována za nekvalifikovanou. Má pravdu? Nebo je možno využít v odpovědi na žádost bývalé paní ředitelky i §32 odst. 1, písm. b) zákona č. 563/2004 Sb, o pedagogických pracovnících? Tuto pracovní pozici jsem odcházející paní ředitelce v květnu 2023 nabízela a ona ji odmítla. Nyní si vše rozmyslela a chce se vrátit. Vyvíjí na mne tlak a chce případně vše řešit soudně, čemuž bych ráda předešla. 
Vydáno: 24. 11. 2023
Zaměstnanec ve výpovědní lhůtě šel na neschopenku, při kontrole dodržování režimu DPN ovšem nebyl dvakrát zastižen v místě hlášeného pobytu. Záznamy o kontrole byly poslané zaměstnanci do vlastních rukou, na OSSZ a lékaři. NA OSSZ mi bylo řečeno, že zaměstnanci nemusím vyplatit náhradu mzdy za prvních 14 dnů pracovní neschoponosti. Jak dál postupovat, aby to bylo všechno správně právně ošetřené, když mu náhradu vyplatit nechci? 
Vydáno: 15. 06. 2023
Dám-li výpověď učitelce pro nesplnění kvalifikačních předpokladů např. k 30. 6. a ona bude mít od 1. 7. pracovní neschopnost, plyne dvoumesíčni výpovědní lhůta normálně, nebo tam pro mě, jako zaměstnavatele, vzniká nějaký problém?
Vydáno: 16. 05. 2023
Může ředitel ZŠ rozvázat pracovní poměr s učitelkou, která byla přijata v roce 2015, sjednán druh práce učitelka? Dodatkem ji byla prodloužena smlouva na dobu neurčitou. Učitelka měla pouze bakalářské studium a dodělávala si magisterské studium. Podmínka doplnění kvalifikace nebylo součástí smlouvy ani dodatku. Nyní nastoupil nový ředitel. Učitelka neudělala závěrečnou zkoušku a ředitel ji dal výpověď. Je tato výpověď v pořádku? Na jednu stranu tu máme školský zákon a na druhou stranu ŽP. Učitelka ale nepřišla o odbornou kvalifikaci, byla přijata bez ní, a dokonce ji byla prodloužena smlouva na dobu neurčitou. 
Vydáno: 05. 05. 2023
Jedna z nejčastějších oblastí sporů, které se v rámci vztahů mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem řeší, je spojená s ukončením pracovního poměru. Podle zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.) smí být pracovní poměr rozvázán pouze dohodou, výpovědí, okamžitým zrušením, zrušením ve zkušební době a skončit může také uplynutím doby při smlouvě na dobu určitou.
Vydáno: 18. 04. 2023
  • Článek
Během pandemie covidu-19 dala střední škola výpověď učiteli, který podle ní nezvládl distanční výuku. Pedagog se proti výpovědi bránil u soudu, zatím však neúspěšně. Obvodní soud pro Prahu 5 jeho žalobu zamítl a potvrdil správnost postupu ředitele školy. Rozsudek je nepravomocný a učitel se proti němu může odvolat.
Vydáno: 21. 03. 2023
Co musí ředitel udělat předtím, než dá výpověď učiteli pro závažné porušení povinností?
Vydáno: 03. 03. 2023
Paní učitelka má pracovní smlouvu od 23.8.2021 na dobu určitou s 3 měsíční zkušební lhůtou. V průběhu této zkušební lhůty byla od 16. do 30.10. v karanténě – tedy na neschopence. Prodlužuje se tedy tato zkušební doba o 14 dní i v tomto případě? Mohu jí dát výpověď v současné době, i když je opět v karanténě? Důvodem výpovědi nejsou opakované karantény.
Vydáno: 29. 11. 2021
Jak se vypočte náhrady mzdy bývalého pana ředitele, který k 31.8.2021 sám odstoupil z funkce? Pan ředitel místo učitele v září odmítl, dala jsem mu výpověď a dopis o překážce na straně zaměstnavatele. Od září do konce listopadu by tedy vykonával práci na pozici učitel. Za měsíce červenec, srpen, září neměl odpracovaných 21 dnů. Naše mzdová účetní mu po konzultaci se správcem našeho mzdového programu, vyplatila mzdu za říjen, která vychází z pravděpodobného výdělku – podle §355 ZP, který by měl při učitelském platu. Problém je, že ten průměr je o dost nižší, než byl v září, kdy se počítal z měsíců duben, květen červen. Pan ředitel se teď začal bránit a poslal naší mzdové účetní toto: „abychom tomu rozuměli stejně, tak se podíváme do výkladu právních předpisů - tím je zákoník práce. Podle §208 mám nárok na náhradu platu ve výši průměrného výdělku. Průměrnému výdělku jsou věnovány další odstavce zákoníku práce. § 352 Průměrným výdělkem zaměstnance se rozumí průměrný hrubý výdělek, nestanoví-li pracovněprávní předpisy jinak. § 353 (1) Průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období. Rozhodné období § 354: (1) Není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak, je rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí. (2) Průměrný výdělek se zjistí k prvnímu dni kalendářního měsíce následujícího po rozhodném období. Jde tedy o to, že zákoník práce uvádí jiný způsob výpočtu průměrného výdělku, než jsi vypočítala. Podle výše uvedeného výkladu zákoníku práce není částka náhrady nějaká částkou z teoretického platového výměru učitele v daném měsíci. Je vypočtena z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období (§353), což je předchozí kalendářní čtvrtletí (§354), tedy v mém konkrétním případě průměrný hrubý plat ve III. čtvrtletí (měsíce červenec-srpen-září). Podle uvedeného je celkem jedno jaký mám teď platový výměr.“ Dále při telefonickém hovoru sdělil, že by mu měl být započítáván i průměr z práce na DPČ. Naše mzdová účetní vypočítala 2 různými způsoby průměrný výdělek.
Vydáno: 24. 11. 2021
Dne 7. října 2021 jsem se vzdala funkce ředitelky školy k 31. 12. 2021. Na pozici byl MČ vyhlášen konkurz, ale s dobou nástupu do funkce až 1. 2. 2022. V měsíci lednu bude tedy pověřena vedením školy zástupkyně ředitele. To znamená, že bude vykonávat funkci ředitelky, zástupkyně, třídní učitelky a převezme i „moji vyučovací povinnosti“, tj. 8 hodin – jsme škola I. stupně a třídu vyučujeme vždy společně (ředitelka 8 hodin, zástupkyně 11 hodin). Když už nebudu ve funkci ředitelky, zůstává mi pracovní poměr učitelky ZŠ, avšak zbývalo by mi pouze 8 hodin, které jsem učila dosud. Je právně proveditelné, aby mě pověřená ředitelka pověřila na leden jako svoji zástupkyni? Pokud ne, ukončila bych pracovní poměr i jako učitelka (osm hodin je málo), ale kdo bude ty děti učit? V době, kdy jsem podávala výpověď byl předpoklad, že nový ředitel nastoupí od ledna, a tudíž by žádné volné místo nebylo. Takto vznikl měsíc prodlevy. Jak z toho co nejlépe vyjít?
Vydáno: 11. 11. 2021
Paní učitelka podala výpověď, a napsala, že ji podává k 30.6.2021 a předpokládá, že výpovědní 2 měsíční doba uplyne k 31.8.2021. Výpověď ale  podala nyní, 19.4.2021. Jak je to správně? Výpovědní doba začíná běžet jiz od 1.5. nebo je podstatné to datum k 30.6.2021?
Vydáno: 26. 04. 2021
Jaký má být další postup po mé rezignaci k 2. 8. 2021, byla jsem jmenována a přišla jsem z jiné školy. Co musí udělat nový ŘŠ a jak skončí můj pracovní poměr ve škole?
Vydáno: 06. 04. 2021