Základní škola Duhovka, sídlící v Praze 6, je vyhledávanou soukromou vzdělávací institucí. Česko-anglické vzdělání v tónech Montessori pedagogiky souzní s řadou rodičů, takže se vedení školy pokouší navyšovat kapacitu. Jak Duhovka vypadá? Kdo v ní učí? A může být soukromý sektor inspirací pro ten státní? Přečtěte si rozhovor s Jindřichem Kitzbergerem, který ji již dvanáctým rokem úspěšně řídí.
Učitel má především pomáhat dětem, aby se co nejlépe učily
Mgr.
Markéta
Beková
doktorand Ustavu pedagogickych věd na MUNI.
Jak byste popsal budovu, ve které se nacházíme?
Budova vznikla v 70. letech a sloužila dlouho jako jesle. V roce 1991 zde byla otevřena první soukromá základní škola v Čechách, která nesla název Škola hrou. Ta zde fungovala téměř dvacet let do roku 2010, kdy ji získali současní majitelé Duhovky. Postupnými úpravami jsme dosáhli dnešní podoby, celá budova prošla rekonstrukcí, ale jelikož se do současného prostoru už prakticky nevejdeme, máme v plánu rozšířit ji o další patro.
Na webových stránkách Duhovky uvádíte, že vaší filozofií je vytvářet podnětné prostředí, ve kterém mají děti odvahu se projevit, růst, převzít zodpovědnost za svá rozhodnutí a dělat chyby. Proč je pro vás právě toto klíčové?
Princip zacházení s chybou je důležitý od út