Konference, seminář, workshop

  • Článek
Pro měsíc říjen jsme zřejmě založili novou tradici, na kterou by měli dbát všichni ve školství, kteří se chtějí dál rozvíjet, obohacovat své profesní znalosti i kompetence, ale také se potkávat s kolegy z celé republiky, ze všech stupňů vzdělávání. Letos již podruhé proběhla odborná konference Škola jako místo setkávání a jen co skončila, začal se plánovat nový ročník. A to nejen z důvodu lpění na tradicích, ale především proto, že ohlasy na konferenci byly natolik pozitivní, že pokračování tradice se stalo samozřejmostí. Přijměte pozvání k letmému ohlédnutí za letošním ročníkem a rekapitulaci dění v poradenské sekci.
Vydáno: 22. 10. 2024
  • Článek
Práce ve školní jídelně je opravdu nelehká. Vzhledem k tomu, že stravování dětí, žáků a studentů ve školních jídelnách probíhá po většinu kalendářního roku a má dopad na více faktorů než jen na naplněný žaludek, není divu, že je školní stravování svázáno mnoha předpisy. Je pak právě na vedoucích školních jídelen, aby se v množství právních předpisů uměli vyznat a dovedli je správně aplikovat v praxi. Právě k tomu jim slouží řada vzdělávacích aktivit pořádaných odborem školství Krajského úřadu Pardubického kraje v čele s celodenní pracovní poradou.
  • Článek
V Kutné Hoře se v srpnu po 20 letech setkali vedoucí školních jídelen z regionu. Do městské knihovny je pozvalo Centrum podpory vzdělávání Kutnohorsko (CPV), které zde usiluje o rozvoj škol, včetně nepedagogické podpory.
Vydáno: 22. 10. 2024
  • Článek
Už 14. listopadu proběhne čtvrtý ročník Global Tech Conference for Youth. A protože se kromě prezenční formy bude odehrávat i online, mají školy jedinečnou příležitost připojit se a žákům i učitelům zprostředkovat novinky ze světa technologií i inovací. „Podle studie BCG 80 % pracovních pozic, které budou potřeba v roce 2030, dnes ještě neexistuje. Co se tedy učit? Na co se připravovat? Kam vrhnout v rámci studia svoji energii? To jsou otázky, na které se řečníci konference snaží dát studentům odpověď. Nemají křišťálovou kouli, aby budoucnost předpověděli, ale sami aktivně pracují na tom, jak bude vypadat,“ říká zakladatel konference Martin Holečko, s nímž jsme si o akci povídali.
Vydáno: 22. 10. 2024
  • Článek
Rádi bychom vás pozvali na již osmý ročník odborné konference Finančně gramotná a podnikavá škola, kterou pořádá společnost yourchance, o. p. s., a uskuteční se 18. 9. 2024 v hotelu Duo v Praze. Snahou konference je představit hlavně učitelům základních a středních škol aktuální trendy a novinky ve výuce finanční gramotnosti a ukázat, jak se dají rozvíjet podnikavé kompetence. Den bude plný zajímavých myšlenek, podnětů, nápadů i rozhovorů nejen v panelových diskusích s učiteli, odborníky z praxe z veřejného sektoru, zástupci státních organizací, ale i s člověkem, který založil se společníky úspěšný startup v oblasti AI. Součástí konference bude i soutěž o ceny. Pojďme se na program podívat podrobněji.
Vydáno: 20. 08. 2024
  • Článek
4. října 2024 obsadí konferenční prostory na Novotného lávce opět konference Škola jako místo setkávání. Po společné dopolední části se stejně jako loni program rozdělí do paralelně probíhajících sekcí, z nichž jedna se bude věnovat školnímu a kariérovému poradenství. Odbornou garantkou této sekce je i tentokrát psycholožka Lenka Krejčová, ředitelka DYS-centra® Praha, z. ú., a spoluzakladatelka a členka vedení Základní školy Poznávání, která je také partnerem konference.
Vydáno: 11. 06. 2024
  • Článek
Poruchy autistického spektra jsou relativně často řešenou problematikou. Tuto pervazivní vývojovou poruchu poprvé diagnostikoval v roce 1943 v USA Leo Kanner, průkopník dětské psychologie a psychiatrie a doktor na Johns Hopkins Univerzitě. Autismus se projevuje již v ranném dětském věku, v různých formách a tíži podle míry symptomatiky. Dle odborníků dětí s PAS stále přibývá, přičemž příčina není dosud známa a porucha není zcela vyléčitelná. Mnoho rodin ročně si tedy klade otázku, jakým způsobem zajistit svému dítěti trpícímu autismem kvalitní péči a potažmo i celé rodině kvalitní životní úroveň.
Vydáno: 11. 06. 2024
Pestrá paleta odborných témat, nevšední formát konference, velkolepé setkání, mimořádní garanti odborných sekcí, skvělí přednášející, výborný organizátor. Taková je stručná charakteristika akce, kterou pro vás my, redakce Řízení školy, připravujeme společně s našimi partnery na 4. října 2024 v konferenčních prostorách Novotného lávka v Praze. (Ano, jsou to ty sály s úžasným výhledem na Karlův most i Pražský hrad.) 
Vydáno: 30. 05. 2024
  • Článek
O víkendu 23.–24. března 2024 se v Praze konala mimořádná akce nejen pro pedagogickou veřejnost. Mensa Česko, Svět vzdělání a Národní pedagogický institut České republiky uspořádaly již 5. ročník konference s názvem Vzdělání pro budoucnost.
Vydáno: 21. 05. 2024
  • Článek
Rádi bychom vás pozvali na již osmý ročník odborné konference Finančně gramotná a podnikavá škola, kterou pořádá společnost yourchance, o. p. s., a uskuteční se 18. 9. 2024 v hotelu Duo v Praze. Snahou konference je představit hlavně učitelům základních a středních škol aktuální trendy a novinky ve výuce finanční gramotnosti a ukázat, jak se dají rozvíjet podnikavé kompetence. Den bude plný zajímavých myšlenek, podnětů, nápadů i rozhovorů nejen v panelových diskusích s učiteli, odborníky z praxe z veřejného sektoru, zástupci státních organizací, ale i s člověkem, který založil se společníky úspěšný startup v oblasti AI. Součástí konference bude i soutěž o ceny. Pojďme se na program podívat podrobněji.
Vydáno: 21. 05. 2024
  • Článek
Co potřebujeme k učení? Z neurovědního úhlu pohledu je základním předpokladem mozek. Při zkoumání různých fází učení, rozhodování, odpovědnosti, etického chování apod. jsou v centru zájmu aktivity a zapojení jednotlivých částí mozku, které lze díky zobrazovacím metodám sledovat takříkajíc v přímém přenosu. Mnohé poznatky mají význam i pro pedagogy a letošní, 9. ročník konference Neurověda ve vzdělávání ukázal, že o ně mají zájem.
Vydáno: 21. 05. 2024
Je možné hradit vstupné na konferenci Škola jako místo setkávání ze Šablon?
Vydáno: 25. 04. 2024
  • Článek
4. října 2023 se v Praze konala konference Škola jako místo setkávání. V odpolední sekci o pedagogickém lídrovství, kterou zaštiťovala Akademie Libchavy, jsme měli možnost slyšet čtyři zajímavé příspěvky, na které navazovaly dvě moderované diskuse, jejichž tématem byly lídr, pedagogický lídr a škola, kterou vede lídr, a e fektivní přístupy ve vzdělávání lídrů. Cílem bylo hledat odpovědi na otázky: Jak a na čem se pozná, že školu vede lídr? Kdo je pedagogickým lídrem? Jaké jsou efektivní přístupy ve vzdělávání lídrů a jaké jsou možnosti a formy jejich rozvoje? Na které své dovednosti a inteligence může lídr zaměřovat svou pozornost? Diskuse se zaměřila i na nové trendy podpory ředitelů a představeny byly příspěvky z praxe škol, kde lídři zaměřují svou pozornost prioritně na dopad výuky na učení všech žáků ve škole.
Vydáno: 21. 11. 2023
  • Článek
Jaká byla letošní DigiSeč? Jednoznačně pestrá. Po plenární části měly tři stovky učitelů nejrůznějších aprobací i ředitelů škol možnost vybírat ze 35 workshopů ve čtyřech blocích.
Vydáno: 21. 11. 2023
  • Článek
V pátek 14. 4. 2023 se konala v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky konference k tématu uměleckého vzdělávání pod osobní záštitou pana poslance Marka Výborného, s názvem „Umělecké vzdělávání – rodinné stříbro české vzdělávací soustavy v kontextu výzev 21. století“. Na konferenci vystoupil kromě jiných také Tomáš Kolafa, prezident AZUŠ ČR a ředitel ZUŠ Liberec. To nejdůležitější z jeho příspěvku si můžete přečíst níže. Na Tomáše Kolafu navázala Ivona Křivánková, výkonná ředitelka AZUŠ ČR a ředitelka ZUŠ Kroměříž. Na konferenci vystoupil také Mgr. Jan Mareš, MBA, vrchní ředitel sekce vzdělávání a mládeže MŠMT ČR.
Vydáno: 23. 05. 2023
  • Článek
Každý školní rok zažíváme déja vu. Vždy začíná prvního září, kdy se do škol nahrnou odpočaté děti i jejich učitelé. Pocit odpočinku zmizí dříve, než stačí zezlátnout listí na stromech, a poté se rok hekticky žene až do konce června, kdy všichni netrpělivě vyhlížejí začátek letních prázdnin. Aby si před dalším kolem dali pár týdnů zaslouženého odpočinku.
Vydáno: 19. 04. 2023
  • Článek
S nastupujícím jarem to může znít nepatřičně, ale v redakci Řízení školy jsou v plném proudu přípravy na podzimní konferenci „Škola jako místo setkávání“. Tohle velkolepé setkání se uskutečnění 4. října 2023 v konferenčních prostorách Novotného lávka s kouzelným výhledem na Karlův most. Hlavní organizátor, společnost Wolters Kluwer ČR, připravuje podobné akce už mnoho let. Tato konference se však bude od těch dosavadních lišit. Obsahem, konceptem i formátem. Na co se mohou účastníci těšit? Co možná překvapí a které konferenční stálice naopak nebudou chybět ani tentokrát? O tom jsme si povídali s šéfredaktorkou Řízení školy Naďou Eretovou.
Vydáno: 21. 03. 2023
  • Článek
Do podpory zavedení metod kreativního učení se pustil i Olomoucký kraj. Z Národního plánu obnovy získalo Inovační centrum Olomouckého kraje dotaci na projekt Zvyšování kompetencí aktérů kreativního vzdělávání. Povídali jsme si s koordinátorkou projektu Karolínou Balcárkovou o tom, co olomoucké školy čeká a čeho mohou aktuálně využít.
Vydáno: 21. 02. 2023
  • Článek
O přínosech pedagogického leadershipu toho bylo napsáno mnoho. Snadno bychom mohli nabýt dojmu, že tento inspirativní styl vedení a rozvoje lidí se v našich školách zabydlel. Pravdou je, že ačkoli u nás takových škol přibývá, ideálu se ani zdaleka neblížíme. Naše společnost zatím málo vnímá, že lídry ve školách potřebujeme jako sůl. Ovšem daleko smutnější je skutečnost, že je často nepožadují rodiče, samotní učitelé, a dokonce ani zřizovatelé. Abychom to změnili, je důležité aktivně sdílet zkušenosti škol, které umožňují pedagogům odborně i lidsky růst a výrazně tak zkvalitňují výuku.
Vydáno: 21. 02. 2023
  • Článek
V roce 1962 se začal psycholog Thomas Gordon ve své práci věnovat rodičům i učitelům. Jeho přístupy se za více než půlstoletí své existence staly jedním z nejúspěšnějších programů pro rozvoj tzv. soft skills a komunikačních dovedností na světě. Škola bez poražených je postavena na jeho myšlence, tedy na tom, že pro vzdělávání hraje klíčovou úlohu vztah učitele a žáka. Právě vztah je chápán jako jeden z nejvýznamnějších faktorů pro předávání znalostí a dovedností. S Janem Vávrou, který u nás vznik Školy bez poražených inicioval, jsme si povídali nejen o jejích principech.
Vydáno: 13. 12. 2022