Směrnice
Jsme školské zařízení SVČ tvořící FKSP. V zásadách hospodaření s prostředky FKSP na rok 2024 máme nově příspěvek na produkty spoření na stáří. Přispívat budeme pololetně (za 1.pololetí v květnu). Někteří zaměstnanci si uzavřeli dodatek s poskytovatelem produktu spoření o příspěvku zaměstnavatele např. v březnu 2024, mají nárok na příspěvek od ledna, nebo od března, případně dubna? Doporučujete uzavřít se zaměstnancem dohodu o poskytování příspěvku, nebo by si měl o příspěvek zaměstnanec písemně požádat?
V souvislosti s událostmi kolem COVIDU-19 zvažujeme doplnění směrnice ke stanovení výše úplaty za předškolní vzdělávání o ustanovení, že zákon. zástupce může, pokud dítě nedocházelo do MŠ ani jeden den přísluš. kalendářního měsíce, požádat o snížení školného o 50%. (Za předpokladu, že je MŠ stále v provozu). Dosud tato možnost ve směrnici nebyla. Nejsme si ale jisti, zda pak můžeme v průběhu července i srpna, kdy bývá provoz přerušen na zhruba 6 týdnů, tak jako dosud stanovit, že pokud dítě nedocházelo do MŠ ani jeden den v tyto měsíce, bylo od úplaty osvobozeno.
Právní předpisy, formuláře, metodické materiály
zákon č. 499/2004 Sb., o archivnictví, v platném znění
zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, v platném znění
zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, střením, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění
vyhláška č. 74/2005 Sb., o zájmovém vzdělávání, v platném znění
Pro školu je důležité, aby co nejrychleji, formálně správným postupem, ke spokojenosti stěžujících osob vyřídila stížnosti na práci škol či jejích pracovníků.
Vzor směrnice "Školní řád mateřské školy"
Komentář k jednotlivým částem školního řádu
- Článek
Směrnice stanovující vnitřní kontrolní systém vychází z požadavků zákona č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole ve veřejné správě a o změně některých zákonů (zákon o finanční kontrole), v platném znění, a vyhlášky č. 416/2004 Sb.1) a je zásadním dokumentem upravujícím hospodaření školy a školského zařízení (dále jen „škola“) s veřejnými prostředky.
- Článek
Blížící se doba školních výletů (resp. exkurzí) připomíná účelnost nepovinné směrnice školy, která systematicky shrnuje povinnosti dětí, žáků, jejich zákonných zástupců, zaměstnanců školy a ředitele školy. Tyto povinnosti jsou v mnohém podobné povinnostem souvisejícím s přípravou a organizací školy v přírodě (viz článek v Řízení školy č. 5/2014, s. 4). Proto je následující text zaměřen zejména na doplnění této problematiky a na smlouvu o ubytování uzavíranou podle nového občanského zákoníku.
- Článek
Většina škol a školských zařízení postupuje při poskytování cestovních náhrad podle vlastní směrnice, tradičně aktualizované na začátku kalendářního roku. Hlavním důvodem je nabytí účinnosti nových vyhlášek upravujících výši stravného poskytovaného při pracovních cestách, sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a průměrnou cenu pohonných hmot.
- Článek
Tato směrnice není povinnou směrnicí školy nebo školského zařízení. Svým obsahem však navazuje na povinnost zaměstnavatele určit dobu čerpání dovolené podle písemného rozvrhu čerpání dovolené s předchozím souhlasem odborové organizace (§ 217 odst. 1 zákoníku práce).
- Článek
Série článků o interních směrnicích školy se v prvé řadě zaměřuje na směrnice, které jsou pro školu nebo školské zařízení povinné. Zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, v platném znění, neobsahuje ustanovení o tom, že škola nebo školské zařízení musí zpracovat směrnici o poskytování informací. Z tohoto úhlu pohledu směrnice není povinná.