Předkládaný text se věnuje tématu „předčasných odchodů ze škol“. Vedle základní terminologie představuje datové zdroje, ze kterých lze informace k dané problematice čerpat, a na jejich základě pak analyzuje míru a částečně i charakter tohoto jevu v České republice a v Jihomoravském kraji1). Navazuje tak na článek publikovaný v předchozím čísle, ve kterém byla pozornost věnována tzv. „předčasným odchodům ze vzdělání“ a podrobnějšímu rozboru dat publikovaných Eurostatem.
O čem mluvíme, když mluvíme o předčasných odchodech
Mgr.
Andrea
Svobodová
Ph.D.
sociální antropoložka a geografka, výzkumnice v Jihomoravském centru pro mezinárodní mobilitu (JCMM)
Základní terminologie
Předčasné odchody lze rozdělit na
(tzv. early school leavers) a
(tzv. early school drop outs).
mluvíme tehdy, máme-li na mysli definitivní zanechání studia. Informace k tomuto jevu shromažďujea vyhodnocuje Eurostat2)pomocí dotazníkového šetření mezi osobami ve věku 18–24 let, u kterých zjišťuje, jaké je jejich dosažené vzdělání. V České republice byla v loňském roce (2019/2020) míra předčasných odchodů ze vzdělání 7,6 %a v Jihomoravském kraji 4,2 %.
je pojem užívaný například Národním pedagogickým institutem (NPI) nebo Agenturou pro sociální začleňování (dále jen „ASZ“) a vztahující se k odchodu ze škol před dosažením základního stupně vzdělávání nebo před dokončením střední školy. Ten ale nemusí být definitivní. A právě touto kategorií předčasných odchodů se budeme zabývat v této části článku.
předčasné odchody ze vzdělávání
předčasné odchody ze škol
O
předčasných odchodech ze vzdělávání
Předčasné odchody ze škol
Předčasné odchody ze škol („drop outs“)
Jak vyplývá z výše uvedeného, pojem předčasného odchodu ze školy nemusí znamenat definitivní zanechání vzdělávání, neboť se předpokládá, že část žáků, kteří školu opustí před dosažením základního stupně vzdělávání, bezprostředně nebo s menším odstupem přestoupí na jinou školu nebo se do vzdělávání vrátí později (Trhlíková, 2012). Přesnější by tedy bylo spíše než o předčasných odchodech hovořito
míře ško