Tento text navazuje na předchozí články, v nichž jsme reflektovali zkušenosti s pozicí sociálního pedagoga ve školách a školkách Prahy 7, a shrnuje výsledky „Analytické zprávy o rozvoji sociální pedagogiky v Praze 7“, kterou jsme na základě našich dosavadních zkušeností zpracovali.
Analytická zpráva o rozvoji sociální pedagogiky v Praze 7
Petra
Matúšová
Socioložka, analytička v místní samosprávě
Hana
Šišková
Od roku 2018 radní pro školství v Praze 7
Praha 7 začala pilotovat pozici sociálního pedagoga ve svých školách, i když není vyloučenou lokalitou. Je městskou částí s vysokým počtem osob s vysokoškolským vzděláním, ale také s nadprůměrným počtem osob v exekuci. Je zde průměrné procento rozvodů a neúplných rodin a nadprůměrně nesezdaných párů. V počtu nově hlášených případů spadajících pod OSPOD je celorepublikově lehce nad průměrem. Počet zastoupení osob s dočasnou ochranou je nadprůměrný, téměř čtvrtina občanů má cizí státní příslušnost.
V průměrné třídě o 26 žácích jsou 2 až 3 žáci s odlišným mateřským jazykem, 3 až 4 žáci se SVP, 6 až 7 žáků z neúplných rodin, 2 až 3 žáci s psychickými problémy, 2 žáci s dlouhodobou vysokou absencí, 2 až 3 žáci ze sociálně slabých rodin.
V průměrné třídě jsou 2 až 4 děti, které se dostávají do náročných situací negativně ovliv