Práce

  • Článek
Mateřská škola je jediným druhem školy a školského zařízení, kde se učitelé potkávají s rodiči dětí zpravidla 2x denně. Tato skutečnost vytváří podmínky pro úzkou a kvalitní oboustrannou spolupráci. Oblast této spolupráce je velká proměnná, každý rok se sejdou v mateřské škole jiní rodiče se svými specifickými možnostmi i motivací a záleží na ředitelích a učitelích každé konkrétní školy, jakými směry spolupráci s rodiči rozvinou. Prostřednictvím následujícího seriálu nabízíme inspiraci, jakým způsobem můžeme ke spolupráci využít různé profese a zájmy rodičů.
Vydáno: 22. 11. 2022
  • Článek
Představte si, že jste se rozhodli zúčastnit se výzkumu pensylvánské univerzity (USA) zaměřeného na vztah života a práce člověka. Spolu s ostatními 195 respondenty vám badatelé předložili dotazník1), který na první straně obsahuje tři odstavce (upraveno, kráceno). Přečtěte si je pečlivě a rozhodněte se, do jaké míry každý popisek vystihuje váš postoj k práci. Z dotazníku se dozvíte, co vás v práci motivuje, a následující text vás podnítí k zamyšlení, z jakých důvodů chodí do práce vaši kolegové. To se vám může hodit, když se budete snažit své spolupracovníky motivovat.
Vydáno: 22. 02. 2022
  • Článek
Nezisková organizace Institut kariéry a rozvoje, z. s., pomáhá studentům získat přehled o trhu práce a jeho možnostech, ukazuje jim příležitosti osobního rozvoje a inspiruje je k proaktivnímu přístupu k životu.
Vydáno: 22. 10. 2020
  • Článek
Představte si, že jste na pracovním pohovoru, kde vám položí otázku: „Jak byste charakterizoval/a sám/sama sebe?“ nebo „V čem jste jedinečný/á?“. Co na to odpovědět? Přitom jde o celkem běžnou otázku, která má pomoci budoucímu zaměstnavateli rychle se zorientovat, s kým má tu čest. Nemluvě o tom, že člověk by měl vědět, nejen při hledání práce, kým je a co v životě hledá. Jinak totiž může těžko zjistit, nakolik se mu daří sebe sama v životě uplatnit a jestli má práci, která ho naplňuje. Kariérní portfolio v tom může pomoci. Celý obor kariérové poradenství vznikl proto, aby podporoval lidi různého věku v tom, aby dokázali rozpoznat svůj potenciál, identifikovat, co chtějí, ale také jaké jsou jejich limity, aby se mohli co nejlépe uplatnit v práci, byli produktivní a efektivní, tedy na správném místě ve správný čas. Kariérní portfolio je jedním z nástrojů kariérového poradenství.
Vydáno: 22. 10. 2020
  • Článek
Jaké všechny profese bych mohl/a vykonávat? Proč mám k některým povoláním pozitivní vztah a k jiným ne? Nakolik se povolání, se kterými se běžně setkáváme, proměnila za posledních 10 let? Podobné otázky si mohou klást dnešní mladí lidé v souvislosti se změnami na trhu práce. Aby taková diskuse byla snazší, vydali jsme v Centru kompetencí, které se zabývá kariérovým poradenstvím, Pracovní karty. Jedná se o sadu jednoduchých karet, na nichž jsou uvedeny názvy 58 povolání. Důležité je i to, že na kartičce není konkrétní povolání nijak ilustrováno, aby nedocházelo k ovlivnění skrze způsob, jakým je daná profese vyobrazena.
  • Článek
Nahlédnout pod pokličku kariérového poradenství na dánský způsob jsem mohla díky dvěma mezinárodním projektům, které nastartovaly příjemnou a obohacující spolupráci mezi pražskou EKS a VIA Univerzity v Aarhus. Naši dánští kolegové působí na jedné z univerzit, kde lze studovat kariérové poradenství jako obor na bakalářském i magisterském stupni, a tak jsem se na společných setkáních snažila nasát co nejvíce informací. Proč? Osobně považuji dánský příklad za zajímavé řešení a leccos se dá aplikovat i v českém kontextu.
Vydáno: 22. 10. 2019