Sociální pedagog
- Článek
Úkolem školy bylo, je a bude vzdělávat žáky. I podle školského zákona je hlavním cílem učitelů a všech ostatních pedagogických pracovníků při práci s žáky „rozvoj osobnosti člověka“ a jejich „získání všeobecného vzdělání nebo všeobecného a odborného vzdělání“.1) Zároveň ale platí, že žádná škola není ostrovem odděleným od okolního světa, naopak, okolní svět vždy ovlivňuje práci škol a práce škol má zase vliv na okolní svět. Ve společnosti, jejíž jsou školy součástí, a v životě dětí, které do škol chodí, existuje celá řada problémů, na něž školy musí reagovat – například posílením sociální role školy prostřednictvím sociálních pedagogů nebo podporou duševního zdraví žáků s pomocí kvalifikovaných terapeutů.
- Článek
Praha 7 již dva roky postupně zavádí ve všech svých školách pozici sociálního pedagoga, která je podpůrnou pozicí, pomáhající dětem v obtížných situacích, jejich rodinám i pedagogům. Za toto období naši sociální pedagogové intenzivně pracovali s více než 400 dětmi a jejich rodinami.
- Článek
Tento článek volně navazuje na sérii článků k pilotnímu zavádění pozice sociálního pedagoga do škol v Praze 7 z roku 2023. Po roce se vracíme se sdílením nyní již dvouleté zkušenosti s touto pozicí ve školách a také školkách Prahy 7.
Manuál ke kvalifikačním předpokladům - Šablony OP JAK
V podcastech Zapojme všechny číslo 41 a 42 jsme se zaměřili na roli sociálního pedagoga na střední škole a jeho význam pro žáky, pedagogy a celkovou atmosféru školního prostředí. Tímto tématem nás provedli hosté – ředitel Střední školy řemesel a služeb v Děčíně, Tomáš Daněk, a sociální pedagožka této školy, Veronika Jurišová. Během rozhovoru se dotýkali několika klíčových aspektů, které ukazují, jak může být sociální pedagog nedocenitelným partnerem a oporou ve výchovném procesu na střední škole.
Učitelé stojí před diferencovanými a často velmi komplikovanými třídami a nemají ani kapacitu, ani nástroje na to, aby blíže zkoumali rodinnou situaci žáka, kterému se nedaří, a byli v ní nějak zásadněji nápomocni.
- Článek
Tento článek volně navazuje na zkušenosti z MČ Praha 7 s pilotním zaváděním pozice sociálního pedagoga do škol a klade si za cíl shromáždit alespoň některá data, která ukazují potřebnost ukotvení role sociálního pedagoga v našich školách a školkách.
- Článek
Téměř před rokem jsem v rámci pilotního projektu MČ nastoupila na pozici sociálního pedagoga (dále jen „SP“) do základní školy v Praze 7. Důležité pro zavedení mé pozice byly zájem ze strany vedení a jeho podpora. Byla mi dána také velká důvěra – že vím, co dělám, a mám dostatečné odborné i osobnostní předpoklady.
- Článek
Kořeny zřízení instituce sociálního pedagoga v základních školách Prahy 7 vedou do období distančního vyučování v „době covidové“.
- Článek
Sociální pedagog je jednou z podpůrných profesí, které v našich školách v tuto chvíli palčivě chybí. Zatím se využívá v několika desítkách škol v ČR v pilotním režimu (v rámci různých projektů či čerpání z tzv. šablon). V třídílné sérii na téma role sociálního pedagoga ve školách a zavádění této pozice v Praze 7 se nejprve podíváme na vývoj školské sociální práce v Praze 7. V následujícím dílu se budeme věnovat praktickým zkušenostem se zaváděním této role z pohledu sociální pedagožky a z pohledu ředitelky jedné z našich škol. Celou sérii uzavřeme shrnutím dat, která hovoří ve prospěch systémového ukotvení role sociálního pedagoga napříč školami v ČR.
- Článek
Kromě metodiků prevence, výchovných poradců a školních psychologů se ve školách začínají objevovat i sociální pedagogové. „Propojujeme školu a výuku se sociálnem, tedy vztahy se spolužáky, učiteli i dalšími lidmi v okolí dítěte,“ říká Barbora Čapková, která pracuje jako sociální pedagožka v ZŠ Velké Hamry v Libereckém kraji.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vnímá potřebu zajištění podpory dětí a žáků i v sociální oblasti, a to zejména u těch ze sociálně znevýhodněného prostředí. „Jedním ze dvou strategických cílů nové strategie vzdělávací politiky ČR Strategie 2030+ je snížení nerovnosti v přístupu ke kvalitnímu vzdělávání a umožnění maximálního rozvoje potenciálu žáků a studentů. Pro naplnění tohoto cíle je nezbytné posílení role sociální práce v rámci regionálního školství. Jednou z cest k zajištění těchto činností je i posílení pozice sociálního pedagoga, jejíž zavedení do škol je odbornou veřejností podporováno,“ říká ministr školství Petr Gazdík. Ministerstvo školství se v současné době nalézt správné nastavení pro ukotvení této pozice na školách.
- Článek
Nadhazovat v covidové době „trendy témata“ jako wellbeing je podobné jako prohlásit, že všechno souvisí se vším. Jistě. Všichni dobře víme, že pozitivní klima je pro studijní výsledky dětí a především pro jejich motivaci dále se vzdělávat skutečně důležité. Za důležité pak můžeme považovat vše, co vede ke zlepšení. Proč a hlavně kde začít nebo navázat, když šíření nákazy mění situaci každý týden a my nevíme, čemu se věnovat dřív?
Kandidát na ministra Gazdík je pro změnu v jejich působení
- Článek
Ačkoli význam sociální pedagogiky ve škole roste a v západní i východní Evropě jde již často o standardní pracovní pozici (ať už se jedná o sociálního pedagoga nebo pracovníka), u nás je i nadále nutno tuto pozici obhajovat a hledat pro ni prostředky přes Šablony. O tom ale najdete více v článku Význam a role sociálního pedagoga. V tomto článku se podíváme na to, jak je tomu na Ukrajině, kde již sociální pedagog své místo má, a poukážeme také na řadu specifických problémů k řešení.
- Článek
Speciálního pedagoga či školního psychologa ve svém školním poradenském pracovišti již některé školy mají. Na sociální pracovníky jsme však zvyklí spíše na úřadech či v různých zařízeních sociální péče. Pokud ale máte ve škole například velký počet žáků s odlišnými životními podmínkami anebo z jiného kulturního prostředí, potřebujete vědět, co se děje u nich v rodině a jak jim pomoci, co nejdříve, bez čekání na další instituce. Vyplatí se vám proto mít ve sboru také sociálního pedagoga. Podívejme se na jeho roli a náplň práce blíže.
Cílem tohoto článku je upozornit ředitele a další klíčové pracovníky ve školství na připravovanou legislativní změnu – zařazení pozice sociálního pedagoga do zákona o pedagogických pracovnících. Společně s rozšiřováním metodické podpory pro sociální pedagogy to má vést k postupnému nárůstu počtu sociálních pedagogů ve školství a ke zkvalitnění péče o žáky tak, aby se školám lépe realizovalo vzdělávání a výchova žáků.
Již v zářiovém vydání Řízení školy informoval Řídicí orgán OP VVV o vyhlášené výzvě Šablony pro MŠ a ZŠ I, která usnadní školám zajistit společné vzdělávání. Podporované aktivity v šablonách jsou zaměřeny na další vzdělávání pedagogických pracovníků a jejich osobnostně-profesní rozvoj, extrakurikulární rozvojové aktivity pro ZŠ, usnadňování přechodu dětí z MŠ do ZŠ a v neposlední řadě také personální podporu, která souvisí s implementací novely školského zákona (§16).